Kredyt Ekologiczny będzie oferowany dla projektów mających na celu poprawę efektywności energetycznej oraz przekształcenie sposobu pozyskiwania energii na bardziej przyjazny dla środowiska. W ramach tego programu możliwe będzie finansowanie działań takich jak modernizacja istniejącej infrastruktury, w tym linii technologicznych i budynków, a także zakup lub unowocześnienie instalacji opartych na Odnawialnych Źródłach Energii (OZE), w celu znaczącego zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, gazowej lub innych nośników energii w przedsiębiorstwach. Dodatkowo, wsparcie zostanie udzielone dla projektów obejmujących wprowadzenie na rynek nowych lub ulepszonych produktów, które przy zastosowaniu wraz z modyfikacją procesów produkcyjnych, przyczynią się do wzrostu efektywności energetycznej u końcowych użytkowników.

Kredyt Ekologiczny będzie skierowany głównie do małych i średnich przedsiębiorstw oraz większych firm typu „small mid-caps” (do 499 pracowników) oraz „mid-caps” (do 3000 pracowników)

Wsparcie w ramach dotacji będzie udzielane w postaci premii ekologicznej, która będzie przeznaczona na częściową spłatę kapitału Kredytu Ekologicznego, zaciągniętego przez przedsiębiorcę w banku komercyjnym, który współpracuje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Ta forma wsparcia będzie analogiczna do popularnego Kredytu Technologicznego. Wysokość dotacji ze środków Unii Europejskiej będzie prawdopodobnie ustalana zgodnie z mapą pomocy regionalnej na lata 2022-2027 i wynosić może maksymalnie 70% kosztów netto inwestycji. Procentowy udział dofinansowania będzie zależny od wielkości przedsiębiorstwa oraz jego lokalizacji geograficznej.

Realizacja planowanego przedsięwzięcia będzie poprzedzona przeprowadzeniem audytu energetycznego, który będzie stanowił podstawę uzasadnienia potrzeby i zakresu proponowanych rozwiązań. Dlatego ważne jest już teraz nawiązanie współpracy z profesjonalnym wykonawcą, aby zapewnić, że cała niezbędna dokumentacja z audytu będzie gotowa przed rozpoczęciem procesu ubiegania się o wsparcie finansowe. Dodatkowo, należy pamiętać, że warunkiem udziału w planowanym programie będzie osiągnięcie co najmniej 30% oszczędności energii. Należy także zwrócić uwagę, że decyzja o przyznaniu finansowania projektu będzie wymagała pozytywnej oceny zdolności kredytowej Wnioskodawcy w pierwszej kolejności. W ten sposób banki komercyjne wykorzystają swoje kompetencje do potwierdzenia ekonomicznego potencjału i finansowej wykonalności analizowanych projektów inwestycyjnych. Dlatego zaleca się przeprowadzenie niezbędnych analiz finansowych z wyprzedzeniem.

Harmonogram programu

28 marca 2024 r. – ogłoszenie konkursu

25 kwietnia 2024 r. – rozpoczęcie składania wniosków

25 lipca 2024 r. – zakończenie składania wniosków

Planowana kwota dofinansowania: 660 mln złotych.

Dofinansowaniem mogą być objęte poniższe wydatki przeznaczone na realizację inwestycji ekologicznej:

  • nabycie środków trwałych,
  • nabycie robót i materiałów budowlanych,
  • nabycie wartości niematerialnych i prawnych, w formie patentów, licencji, know-how, a także innych praw własności intelektualnej,
  • raty z tytułu umowy leasingu,
  • studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne wykonane przez doradców zewnętrznych, związanych z realizowanym projektem.